Jdi na obsah Jdi na menu
 


VYTÁPĚNÍ ZA POLOVIC - ČEŠTÍ KAMNÁŘI PROTI KRIZI

1. 6. 2010

ObrazekÚsporné vytápění má hned dvojí pozitivní význam. Snížením výdajů na energie výrazně pomáháme svému domácímu rozpočtu, snížením emisí škodlivin zase životnímu prostředí.

 

 

 

O kvalitních interiérových systémech vytápění dřevem - stavěných kamnech a krbech - se toho laik nedozví nikde víc, než u dobrého kamnáře. Populární a pohodlné zdroje informací založené především na placené inzerci nedávají mnoho objektivních informací a lze se v nich dozvědět pozoruhodné nesmysly - že do obývacího pokoje o tepelné ztrátě 2 kW (při vnější teplotě -15°C) je nejlepší krbová vložka s rohovým prosklením o výkonu 12 kW, že je obestavba hračkou, když přeci existuje ten báječný "protipožární" sádrokarton nebo že není nic jednoduššího, než spalovat dřevo s 92% účinností pomocí zázračného systému Ultra-hyper-flexi-top ......................

Aby byla úspora na vytápění pomocí krbu či kamen (ať už kachlových, omítaných, šamotových nebo třeba mastkových) skutečně v reálu dosažitelná, je především nezbytné je navrhnout a zrealizovat v souladu s platnými normami (ČSN 73 4230-2), správnými postupy, z odpovídajících materiálů. Už samotná fáze plánování rozhoduje o budoucím úspěchu či nezdaru. Jmenovitý výkon topidla by měl především co nejpřesněni odpovídat tepelné ztrátě. vytápěných prostor. Jakmile existuje výrazný rozpor v těchto dvou parametrech, dochází buď k přetápění topidla ve snaze vytvořit vyšší výkon než kterého je schopno, nebo naopak k nepříjemnému a nezdravému přetápění interiéru či snaze trvale topidlo regulovat pod únosnou mez. V obou případech je pak skutečná úspora jen nedostičným snem.

Kamnáři sdružení v uskupení ČESKÝ KAMNÁŘ jsou jako projektanti, konstruktéři a často i přímí stavitelé v jednom dobře orientovaní v nabídce na trhu a dokáží zpracovat jakýkoli individuální požadavek svého zákazníka. Jsou také členy Cechu kamnářů ČR, ofiriální tuzemské oborové organizace. O kvalitě jejich práce je možné se přesvědčit na www.cesky-kamnar.cz, kde jsou uvedeny zdařilé referenční stavby topidel, která dnes již spokojeně užívají jejich zákazníci.