Jdi na obsah Jdi na menu
 


ÚDRŽBA KAMEN

28. 2. 2012

Moderní krbová kamna by se měla pořádně vyčistit jednou za rok a na to si najde čas snad každý. Samozřejmě záleží na tom, jak často je používáte. O kamna, která tojí opuštěná na chalupě, se musíte postarat právě pro případ své nepřítomnosti. Platí několik zásad, které je vhodné dodržovat:

f-500.jpgJednou ročně proveďte úklid kamen, především se soustřeďte na vyčištění od popela. Ale pozor, ubezpečte se, že jsou kamna vychladlá. Dobrým pomocníkem může být krbový vysavač, který se připojí na ten, který máte doma, ale popel se nasává do speciální sběrné nádoby, aby se váš domácí vysavač nezanesl.

Vyčistit rošt je ale nutné prakticky pokaždé, kdy není průchodný a popelník se přeplňuje.

Protažení kouřových tahů raději přenechejte kominíkovi, váš neprofesionální zásah by mohl způsobit ještě horší zanesení nebo dokonce ucpání komínu.

Zničištěné žáruvzdorné sklo lze očistit navlhčeným hadříkem za použití speciálních přípravků přímo na krbová skla(k dostání u nás na prodejně v Otrokovicích nebo v Tlumačově, balení 1 litr nebo 1/2 litru s rozprašovačem) nebo třeba čpavkovou vodou. Stejně postupujeme i u obložení kamen, na které je taktéž nejlepší používat vlhký hadr. K dostání jsou i žáruvzdorné nátěry (ve sprey- barva černá, antracit).

Když nebudete kamna dlouho používat, zbavte je všeho popela - ten nasává vlhkost a kamna poškozuje, hrozí například koroze. Vzduchové ventily otevřete, aby byla kamna prodyšná, a také se přesvědčte, že komínem nemůže do kamen zatékat! Avšak ne na úkor zamezení přístupu proudícího vzduchu.

Jestliže jste objevili prasklinu ve skle, nemusíte se bát, nová kamna nebudou potřeba. Sklo z žáruvzdorného materiálu si můžete nechat seříznout na míru a vyměnit. Toto sklo se řeže precizní technologií. V dnešní době nabízí žáruvzdorné sklo mnoho sklenářství. Je třeba vědět přesný rozměr. Nebo kamnář, který vám kamna dodával, objedná sklo u výrobce a provede výměnu skla odborným způsobem.