Jdi na obsah Jdi na menu
 


KVALITNÍ PALIVO JE ZÁKLAD

16. 2. 2012

KVALITNÍ PALIVO JE ZÁKLAD

Výběrem krbu či krbových kamen cesta k topení dřevem nekončí. Ani ta nejkvalitnější kamna nebudou fungovat správně, použijete-li nesprávné palivo.

ohen.gif

 

 

 

 

 

 

 

Když dřevo zpívá

Použité dřevo musí být perfektině proschlé. Navlhlé kusy dřeva mají daleko menší výhřevnost, energie se totiž spotřebovává na odpařování přebytečné vody. Navíc z něj kouří dehet, dým a obecně produkuje málo plamenů, tedy znečistí sklo a zanáší komín.

Ideálem je maximálně 20% vlhkosti dřeva - tohoto stavu dosáhnete asi dvouročním vysoušením na větraném, ale před deštěm chráněném místě. Dřevo samozřejmě vysychá nejlépe naštípané na malá polínka.

Připravujete-li si dřevo na zimu sami, je nejlepší začít hned na jaře, aby mělo dřevo dostatek času na proschnutí před topnou sezónou. A jak poznáte, že jsou polínka tak akorát proschlá? Říká se, že když s nimi o sebe uhodíte, dřevo jako by zpívalo nebo znělo. Méně poetidky, ale účinně, to můžete zjistit zavřením polínka do igelitu a položením naplé místo. Jestliže se stěny sáčku orosí, dřevo ještě není dostatečně prochlé. Na suchých kusech se také objevují prasklinky.

Jiné dřevo, jiný oheň

Pro topení v kamnech je ideální používat tvrdé dřevo. Do této skupiny patří dub, buk, jasan, habr a dřevo z ovocných stromů. V kamnech po nich zůstává poměrně mnoho žhavých uhlíků, které ještě dlouho krásně hřejí. Buk a jasan jsou pro topení v kamnech a krbu nejvhodnější. Oheň z nich je živý se silně zářivými plameny. Pozor ale, pokud je neuskladníte ihned po rozřezání, může lehce docházet k zahnívání a dřevo ztrácí výhřevnost.

Dub je asi nejpoužívanějším palivem, vyznačuje se klidným a pomalým hořením. Jeho uskladnění je o něco složitější. Po dvou letech schnutí se začíná skladovat nezakrytý, aby ho dešťová voda dokázala zbavit nevhodných tříslovin. Teprve po dalších dvou letech je řádně prochlý a připravený k použití.

Měkčí dřeva, jako jsou bříza, lípa, kaštan, topol, vrba, akát nebo akácie hoří příliš rychle a způsobují odletování a vystřelování uhlíků. Jsou proto stejně jako jehličnany vhodné spíše na zátop. Ovocné stromy sice hoří krásným jasným plamenem se světélkujícími uhlíky, ale na použití jako pouhé palivo jsou poměrně vzácné.

TIP ODBORNÍKA:

"Do moderních krbů i krbových kamen můžete bez problémů použít i dřevěné brikety. Ty asi nebudou na pohled tak dokonalé jako dřevo, ale k vyhřátí domu poslouží stejně nebo i lépe (mají vyšší momentální teplotu, mají větší žár). Čisté dřevěné piliny jsou bez jakéhokoliv pojiva mechanicky slisovány v pevnou kompaktní briketu. Povrch brikety je díky lisování za tepla zatavena a tím je odolnější proti vzdušné vhkosti. I mezi dřevěnými briketami je bohužel také rozdíl zda jsou z dřevěných pilin nebo z odpadu kukuřice a jiné biomasy. Dalším hlediskem je zda jsou lisovány pod vysokým tlakem - je doporučován tlak 200 tun na cm2, poznáme to, že se nám briketa nesmí v rukách drolit.

image001.jpg

 image004.jpg

 

 

 

 

 

Jak správně zatopit?

Založit oheň zvládn asi každý a ani nemusel chodit do skautu. Přesto i zde se dá hodně věcí pokazit a naopak také naučit. Kamna, která vám budou dlouho a oddaně sloužit, za to stojí. Přinášíme vám pár tipů:

Nejdříve umístěte dvě silná polena po stranách krbu, přes ně potom naskládejte pár polínek napříč a nakonec na vrchol nasypte malé třísky, nelépe smrkové nebo borovicové. Pro snadnější zapálení můžete použít noviny, ale lépe pořídíte s podpalem (malé tyčinky dřevité vaty namočené v parafínu). Podpal je i na naší prodejně k dostání buď v balení po 14ks v papírové krabičce za cenu 45,-- Kč nebo ve větší papírové tašce v množství 90ks za cenu 168,-- Kč.

Otevřením sekundárního přísunu vzduchu docílíte co nejrychlejšího vzplanutí, které je důležité pro hoření uvolněných plynů.

Komín bude dobře táhnout jen tehdy, když necháte kamna pořádně rozhořet. Správné hoření poznáte tak, že kouř z komína není téměř vidět! Další várku přikldáme až poté, co zbude jen vrstva žhavých uhlíků, a to malé množství (2-3 polena) při otevřeném přívodu vzduchu, dokud polena nevzplanou. Jakmile nově přiložená polena vzplanou, dvířka můžete zavřít.